• Spotkanie z podróżnikiem

          16 i 17 maja naszą szkołę odwiedził niezwykły gość-pan Bartłomiej Zobek, podróżnik , fotograf, bloger, autor piosenek i aktor, uczestnik Milionerów i innego teleturnieju- Postaw na milion.
          Podróżnik z Mszany Dolnej ma na koncie ponad 70 odwiedzonych krajów.
          Dzięki jego prelekcji uczniowie mieli okazję posłuchać ciekawych opowieści i zobaczyć zdjęcia z odległych zakątków świata , np. afrykańskiej Ugandy; poznać kulturę, zwyczaje, a także problemy mieszkańców wielu egzotycznych
          dla nas miejsc.
          ,,Staram się dotrzeć do miejsc, gdzie jest więcej zwierząt niż ludzi, a wśród ludzi więcej miejscowych niż turystów”…powiedział w jednym z wywiadów. Być może jego pasja podróżnicza zachęci kogoś do podobnych wojaży, bo jak to mówią : Kto podróżuje, żyje dwa razy…”

        • Lekcje języka polskiego - inaczej!

             Lekcje j.polskiego to nie tylko czytanie, pisanie i ćwiczenia ortograficzne. Uczniowie klasy IVb kolejny raz przekonali się o tym, realizując innowację pedagogiczną p. Iwony Tarasek "Apetyt na lekturę, czyli jak smakuje czytanie".
          Tym razem stworzyli elementy dawnego grodu na podstawie lektury "Kajko i Kokosz. Szkoła latania".
          Słoneczna pogoda i bliskość lasu zachęciły do aktywności, a wykonywanie zadań sprawiło wiele radości. Uczniowie przygotowali ognisko, zjadali kiełbaski
          i przygotowali ciasto, które piekli w ogniu.
          Nie zabrakło zabaw ruchowych i wspaniałych emocji.
          ​​​​​​​Klasa IVa czeka na pogodę... Macie apetyt na lekturę?
          Czytajcie!

        • Gminny konkurs recytatorski dla klas 1 - 3

          W środę 10 maja 2023 r.  odbył się Gminny Konkurs Recytatorski w Porębie Wielkiej dla uczniów klas 1-3  pt. Cztery pory roku w wierszach polskich poetów. Zwyciężczynią konkursu została Anna Jaworska uczennica  klasy trzeciej z naszej szkoły. Na podium znalazła się również Natalia Łabuz również z klasy 3 zajmując III miejsce w tym konkursie. Gratulujemy serdecznie Ani i Natalce oraz pozostałym uczestnikom.

        • Wojewódzki Konkurs Historyczny- Konstytucja 3 Maja i czasy stanisławowskie

          Uczniowie klasy 7 : Krystian Guziak, Antoni Halama i Dawid Łabuz wzięli udział w wojewódzkim Konkursie Historycznym- Konstytucja 3 Maja i czasy stanisławowskie, zorganizowanym 5 maja 2023 r.

          w Gorlicach przez Panią poseł na Sejm RP Barbarę Bartuś, pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Nasza drużyna bardzo dobrze się zaprezentowała, ostatecznie zajmując 12 miejsce. Wszyscy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody oraz upominki. Uczniowie mieli także możliwość zwiedzenia miasta i Muzeum I wojny światowej w Gorlicach. Krystian, Antek I Dawid już dzisiaj deklarują, że wrócą do Gorlic za rok i powalczą o główne nagrody- wycieczkę do Warszawy dla pięciu najlepszych drużyn szkolnych i stypendium dla uczestnika konkursu z najwyższym wynikiem.

        • FESTIWAL ZAWODÓW

          W czwartek 27 kwietnia uczniowie klas 7, 8a oraz 8b wzięli udział w tegorocznym Festiwalu Zawodów podczas którego zapoznawali się z ofertą szkół ponadpodstawowych z terenu Małopolski.

          Festiwal Zawodów to wydarzenie będące zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych w całym województwie małopolskim. Przedsięwzięcie to jest organizowane od 2013 r. we współpracy ze szkołami, a także przedsiębiorcami w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

        • Poznajemy naszą historię

          Dnia 26.04.2023 r. uczniowie klasy 8a, 8b oraz 7 zwiedzali obóz koncentracyjny w Oświęcimiu - Auschwitz – Birkenau. Była to wycieczka, która dostarczyła wielkich emocji, wiedzy na temat Holokaustu i ludobójstwa dokonywanego w czasie II wojny światowej przez nazistów na Żydach, Polakach, Cyganach, Rosjanach i innych podbitych narodach…

          Już w obozie podzieliliśmy się na dwie grupy. Przeszliśmy kontrolę, prowadzoną w celu ochrony obozu. Każda osoba dostała słuchawki i odbiornik, przez które lepiej było słychać przewodnika. A było czego słuchać. Przewodnicy byli świetnie przygotowani, znali zarówno statystyki jak i codzienne historie mieszkańców obozu. Przeszliśmy bramę z napisem ,,Arbeit macht frei”, który brzmi jak żart w kontekście całego tego miejsca. Niezapomniane wrażenie na nas zrobił pomnik wykonany przez dwóch polskich i dwóch zagranicznych artystów, który w zasadzie nie przedstawiał nic. Mnie kojarzył się z mogiłami ludzi, którzy zginęli z ręki Niemców w tym miejscu. Na tablicach przed pomnikiem w różnych językach widniał napis: Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy. To miejsce, historie okrucieństwa i hitlerowskiego terroru na długo zostaną w naszej pamięci…

          Jednak na tym nasza środowa wycieczka się nie zakończyła. Odwiedziliśmy również dom rodzinny Wojtyłów w Wadowicach, czyli miejsce, gdzie słynny papież-Polak się wychował, uczył oraz przeżywał tragedie związane ze śmiercią matki i brata. Widzieliśmy również zegar z napisem Świat ucieka, wieczność czeka. Wysłuchaliśmy wielu historii z życia Jana Pawła II, zarówno tych z Wadowic, jak i z późniejszego okresu jego życia.

          Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale pełni wrażeń i wspomnień z odwiedzonych przez nas miejsc.

          Weronika Woźniak kl.8b

        • WIWAT 3 MAJ!

          4 maja 2023 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Uroczysty apel został przygotowany przez młodszych uczniów naszej szkoły pod kierunkiem wychowawców Pani Małgorzaty Kołodziej oraz Pani Agaty Cichórz.

          Również PRZEDSZKOLAKI uczciły Święto Konstytucji!

        • WARSZTATY Z UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY W NASZYM PRZEDSZKOLU

          20 kwietnia w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy dla dzieci z wszystkich grup.

          Dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia.jak również poznały ciężką pracę strażaków

          Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem strażaków mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie. Mamy nadzieję, że to szkolenie będzie wartością na przyszłość.

          OSP Niedźwiedź - jesteście wspaniali! Serdecznie dziękujemy!!!

        • PRZEDSZKOLAKI W "RABCIU"

          25 kwietnia dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w wycieczce autokarowej do Rabki-Zdrój.
          Pierwszym punktem programu było przedstawienie w TEATRZYKU RABCIO pt. "Miś Tymoteusz".
          ​​​​​​​

          Następnie odbyły się warsztaty plastyczne, gdzie każde dziecko pomalowało swojego drewnanego ptaszka.

          Następnie wszyscy udali się do Muzeum im. Władysława Orkana, by tam zapoznać się z tradycją i historią naszego regionu.

        • WIELKI SUKCES EDUKACYJNY JULII KUBIK z klasy 8a

          Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza uczennica Julia Kubik z klasy 8a, uzyskała tytuł laureata Biblijnego Konkursu  Tematycznego " Z Dobrą Nowiną przez życie - Ewangelia według św. Jana" dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2022/2023.

          Gratulujemy Julii jej wspaniałego wyniku! Życzymy dalszych sukcesów w nauce i życiu codziennym.

          Słowa podziękowania kierujemy do Państwa Bożeny i Tadeusza Kubik - Rodziców Julii oraz ks. Dominika Wocha - katechety, który przygotował Julię do konkursu.

          Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZPO w Koninie.

        • DZIEŃ ZIEMI

          22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi. To największe wydarzenie ekologiczne mające na celu promocję życia w zgodzie z naturą. W tym roku w naszej szkole obchodziliśmy go pod hasłem Ratujmy Matkę Ziemię. Uczniowie klas 4b

          i 6b przygotowali przedstawienie, które zwróciło uwagę widzów na potrzebę ochrony powietrza, wody, gleby oraz flory

          i fauny naszej planety.

          Dziękujemy pani mgr Malgorzacie Ptaszek

          i młodzieży z klasy 4b i 6b za przygotowanie dzisiejszej akademii.

          W drugiej części akademii odbyło się wręczenie nagród w szkolnym konkursie fotograficznym Pierwsze zwiastuny wiosny.

        • AKCJA ŻONKILE 2023

          AKCJA ŻONKILE 2023

          W ZPO im. K. Smreczyńskiej  w Koninie

           

          Akcja Żonkile przeprowadzana jest już od kilku lat na terenie całej Polski. Upamiętnia ona szczególne wydarzenie w historii Polski, które miało miejsce 19 kwietnia 1943r. Było to powstanie w getcie warszawskim.

           Właśnie w tym szczególnym dniu 80. lat temu warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na jakiekolwiek zwycięstwo. Kierowała nimi chęć przyniesienia nawet najmniejszych strat Niemcom oraz chcieli oddać życie z honorem – z bronią w ręku. Wydarzenie określone mianem powstania kwietniowego było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. W utworzonym w 1940 r. getcie warszawskim Niemcy zamknęli 450 tys. Żydów. Dziesiątki tysięcy z nich zmarły z powodu chorób i głodu. Wydarzenie z dnia 19 kwietnia 1943r. poprzedzone było deportacjami Żydów do obozu zagłady. Powstała również na skutek deportacji Żydowska Organizacja Bojowa walcząca przeciwko Niemcom. W końcu nadszedł ten dzień- 19 kwietnia 1943r. Niemieckie oddziały ze wsparciem ponownie weszły na teren getta, by je ostatecznie zlikwidować, ale napotkali sprzeciw. Do walki z nimi stanęło około 300-500 członków ŻOB. Próby wsadzenia murów getta i odparcia okupantów były nieustannie wznawiane. Niemcy jednak specjalnie wzniecali pożary, które zepchnęły Żydów do bunkrów i piwnic.

          Zaledwie kilkudziesięciu powstańcom udało się wydostać kanałami i podziemnymi tunelami z płonącego getta. Większość z nich zginęła.

          Wiele dzieci żydowskich zostało sierotami, jeszcze więcej zginęło. Tragiczność sytuacji dzieci żydowskich, można przedstawić w konfrontacji z dziećmi niemieckimi. Dzieci niemieckie śmiały się – dzieci żydowskie nie wiedziały, co to śmiech. Dzieci niemieckie bawiły się – żydowskie dzieci nie wiedziały, co to zabawa. Dzieci niemieckie miały rodziców – dzieci żydowskie może nigdy nie poczuły spokoju leżąc u boku matki. Dzieci niemieckie miały przepych jedzenia – żydowskie dzieci umierały, bo nie miały kawałka chleba. Dzieci niemieckie były wolne – dzieci żydowskie nie wiedziały, co to wolność.

           

          Upamiętniając te tragiczne wydarzenia przeprowadzamy  akcję ŻONKILE, która będzie nam przypominać o bohaterskiej postawie polskich Żydów. W naszej szkole  akcja zostanie przeprowadzona – 19 kwietnia 2023r. Każdy dostanie zrobionego przez uczniów naszej szkoły żonkila, kwiat-symbol obchodów rocznicy powstania w getcie warszawskim. Jak brzmi hasło tegorocznej akcji – ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ…

           

                                                                   Julia Kubik klasa 8a