W naszej szkole udzielana jest pomoc psychologiczno – pedagogiczna w formie zajęć:
- zajęcia korekcyjno – kompensacyjne - są rodzajem terapii pedagogicznej, ukierunkowanej na korygowanie i kompensowanie (równoważenie, wyrównywanie) zaburzeń psychoruchowych dziecka jako jednej ze szczególnie ważnych przyczyn niepowodzeń w przedszkolu lub szkole. Zajęcia dedykowane są głównie dzieciom, którym brak opanowania pewnych umiejętności utrudnia prawidłowy rozwój. Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne skierowane są do dzieci wymagających indywidualnego podejścia, mało samodzielnych, łatwo rozpraszających się, nieśmiałych, z dysleksją rozwojową (dysleksja, dysortografia, dysgrafia). Są polecane także uczniom, którzy mają zaburzenia funkcji wzrokowych, słuchowych czy ruchowych. Jednym słowem do wszystkich dzieci, którym zaburzenia rozwojowe utrudniają opanowanie danych umiejętności, uznawanych za podstawowe.
- zajęcia logopedyczne - Terapia logopedyczna wykorzystywana jest najczęściej do stymulowania prawidłowego rozwoju zdolności werbalnych oraz korygowania wad wymowy u dziecka. Terapia logopedyczna może być przeprowadzana w czterech podstawowych kierunkach, a więc:
- Usuwanie zaburzeń mowy,
- Stymulowanie rozwoju mowy oraz wyrównywanie opóźnień w tym procesie,
- Podnoszenie sprawności językowej pacjenta,
- Przywracanie zdolności do werbalnego komunikowania się osobom, które ją utraciły.
- zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze - celem tych zajęć jest wspieranie uczniów mających trudności w nauce – w spełnianiu wymagań edukacyjnych, które wynikają z realizowanej podstawy programowej. Są to w założeniu zajęcia dla uczniów, którzy są w normie intelektualnej, ale z różnych, nieznanych przyczyn nie radzą sobie w zadowalający sposób z opanowaniem wymaganych wiadomości i umiejętności.
- zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne – celem zajęć jest wzmocnienie oddziaływań terapeutycznych i profilaktycznych w odniesieniu do dzieci i młodzieży, którzy z różnych przyczyn: osobowościowych, rozwojowych, środowiskowych mają problemy w zakresie nawiązywania relacji z rówieśnikami i funkcjonowania w różnych sytuacjach społecznych, co przekłada się na poziom sukcesu osobistego, obraz samego siebie, prawdopodobieństwo występowania nieakceptowanych społecznie zachowań. Problemy emocjonalne, społeczne i „trudne” zachowania często przekładają się na kłopoty z nauką.
- zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się - To zajęcia mające na celu wychodzenie na przeciw potrzebom dzieci i młodzieży w zakresie zdobycia kompetencji składających się na samodzielne uczenie. Docierające do ucznia informacje wymagają umiejętności dokonywania ich selekcji, wyboru, przetwarzania oraz łączenia z już posiadanym doświadczeniem. Priorytetem w edukacji staje się więc kształtowanie i rozwijanie u uczniów umiejętności uczenia się, która zwiększy efektywność ich działań i zapewni sukces nie tylko na bieżącym etapie edukacji, ale również w przyszłości.
- zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia – skierowane do uczniów, u których stwierdza się szczególne uzdolnienia, a także do tych których chcemy zainteresować jakimś tematem, zainteresować do działania.