W dniach 12 - 13 czerwca 2023 r. uczniowie klas VII i VIII b pod opieką wychowawców wyruszyli na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.
Pierwszego dnia na trasie wycieczki znalazł się Sandomierz, miasto nad Wisłą położone na siedmiu wzgórzach. Podczas zwiedzania miasta uczniowie podziwiali Starówkę, kościół św. Jakuba, Dom Długosza, Bramę Opatowską, czyli - gotycką bramę wjazdową z 2 poł. XIV w. zbudowaną z fundacji Kazimierza Wielkiego, jako część murów obronnych miasta, tzw. Ucho Igielne czyli furtę dominikańską, Collegium Gostomianum, a także gotycki ratusz z XIV w. Przewodnik zaproponował nam spacer wzdłuż jednego z najpiękniejszych sandomierskich wąwozów lessowych, którego ściany dochodzą do 12 metrów. Uczniowie mogli podziwiać piękną plątaninę korzeni drzew oraz przekrój przez glebę lessową.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Świat Ojca Mateusza. Na wystawie figur woskowych uczniowie zobaczyli bohaterów serialu Ojciec Mateusz w scenerii wiernie odtworzonych serialowych pomieszczeń. Mogli poczuć się jak na planie filmowym i wykonać pamiątkowe zdjęcia z gospodynią Natalią, aspirantem Noculem czy samym księdzem Mateuszem. W trakcie zwiedzania przewidziany był też czas wolny na zakup pamiątek.
Zmęczeni wrażeniami z pierwszego dnia wycieczki wszyscy chętnie odpoczęli w Pensjonacie Cyrkon.
Po obiadokolacji i krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na nocne zwiedzanie z pochodniami zamku Krzyżtopór. Zamek leży w niewielkiej miejscowości Ujazd, jest to potężna magnacka siedziba bogatego rodu Ossolińskich, którzy byli jego włościanami. Ta niezwykła budowla swoim blaskiem i rozmachem miała przyćmić wszystkie inne zamki i pałace w Polsce i poza jej granicami. Budowa zamku Krzyżtopór rozpoczęła się w 1621 roku i trwała 23 lata. Swoją nazwę rezydencja zawdzięcza umieszczonym na wieży bramnej płaskorzeźbom topora nawiązującego do herbu Ossolińskich oraz krzyża, czyli symbolu wiary fundatora. Krzysztof Ossoliński był wojewodom sandomierskim, bogatym magnatem i wizjonerem. Niestety swoim wyśnionym pałacem cieszył się dość krótko, gdyż zmarł zaledwie rok po zakończeniu budowy.
Drugiego dnia naszej wycieczki niezwykłą atrakcją dla wszystkich była wizyta w Centrum Nauki Leonarda da Vinci, gdzie uczniowie aktywnie wcielili się w rolę badaczy i naukowców.
Następnym punktem było zwiedzanie ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach. Słuchając ciekawych opowieści przewodnika, przechadzaliśmy się wśród ruin zamku, oglądaliśmy rycerskie zbroje, zobaczyliśmy skarbiec, zabytkową studnię Loch, dziedziniec tortur. Udało nam się wejść na basztę z punktem widokowym.
Kolejną, zaplanowaną atrakcją było Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni skupia na obszarze ponad 65 hektarów zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego przeniesione z różnych miejscowości regionu świętokrzyskiego. Muzeum tworzy obiekty rozmieszczonych w pięciu sektorach: małomiasteczkowym, wyżynnym, dworsko-folwarcznym, budownictwa świętokrzyskiego i terenów lessowych.
Uczniowie zapoznają się z kulturą, tradycją i architekturą wiejską i małomiasteczkową regionu świętokrzyskiego.
Po zrealizowaniu wszystkich punktów programu naszej wycieczki udaliśmy się w drogę powrotną. Wszyscy wrócili do domu nieco zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi i zadowoleni.