DRZEWO I JA
18 czerwca w siedzibie Gorczańskiego Parku Narodowego w Porębie Wielkiej odbyło się zakończenie konkursu przyrodniczego Drzewo i ja. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 7a Maria Domagała, Anna Michorczyk i Eryk Zapała. Była to także okazja do uczestnictwa w interesujących warsztatach terenowych w Parku Dworskim hr. Wodzickich. Swoją wiedzą o porostach podzielił się Prof. Paweł Czarnota.
5
PAMĘTAMY- DATY ZNAMY
17 czerwca po raz kolejny odbył się turniej ze znajomości dat historycznych, wyeksponowanych na schodach w naszej szkole. W zmaganiach wzięło udział 19 uczniów klas 4-8. Poziom konkursu był bardzo wysoki, aż 3 osoby uzyskały maksymalny wynik- 54 na 54 pkt!!! I miejsce przypadło następującym uczniom: Magdalenie Fudro z kl. 7b, Dariuszowi Krzanowi z kl. 5b i Erykowi Zapale z 7a. Gratulujemy perfekcyjnego przygotowania do konkursu!
II miejsce (z wysokim wynikiem 98% )zajęli: Antoni Halama z klasy 8 i Maksymilian Zapalał z 5b . Na podium znalazł się także uczeń klasy 6b- Sebastian Burczak, który uzyskał III miejsce z wynikiem 52 na 54 pkt.
Wszystkim uczestnikom dziękuję za zaangażowanie i udział w konkursie PAMIĘTAMY- DATY ZNAMY
Grażyna Kowalczyk
Mistrzowie oszczędzania
14 czerwca podsumowano sezon oszczędzania w SKO w roku szkolnym 2023/2024. Uczniowie, którzy skompletowali do 15 maja książeczki ze świnkami otrzymali nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Limanowej.
Wszystkim członkom SKO bardzo dziękujemy za ten rok współpracy i serdecznie gratulujemy systematyczności i efektywności w podjętym oszczędzaniu.
„Z Dobrą Nowiną przez życie – Ewangelia według św. Mateusza”
Finalistami Kuratoryjnego Biblijnego Konkursu Tematycznego „Z Dobrą Nowiną przez życie – Ewangelia według św. Mateusza” zostali uczniowie naszej szkoły: Maria Domagała- klasa 7a, Eryk Zapała- klasa 7a i Krystian Guziak- klasa 8. Finalistom konkursu GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów! Słowa podziękowania kierujemy do Pani Elżbiety Banach, która po raz kolejny przygotowała uczniów do konkursu.
“EMILIA WOJTYŁOWA. MATKA ŚW. JANA PAWŁA II
MAMA JEST SKARBEM. FINAŁ KONKURSU “EMILIA WOJTYŁOWA. MATKA ŚW. JANA PAWŁA II”
W drugiej edycji konkursu wiedzy o rodzinie Wojtyłów, organizowanym przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Wydział Katechetyczny Archidiecezji Krakowskiej oraz Urząd Marszałkowski, wzięło udział tysiąc uczniów ze szkół podstawowych z terenu całej Małopolski. Do finału zakwalifikowało się 100 osób . Wśród nich znalazła się uczennica naszej szkoły-Zosia Domagała z klasy 6a. Finalistce konkursu GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów! Słowa podziękowania kierujemy do
Pani Elżbiety Banach, która po raz kolejny przygotowała uczniów do konkursu.
Kangur Matematyczny 2024
Wyniki Konkursu Kangur Matematyczny 2024
Nauczyciele matematyki gratulują wszystkim uczestnikom wyników tegorocznego ogólnopolskiego Konkursu Kangur Matematyczny.
W naszej społeczności szkolnej najwyższe wyniki uzyskali:
Krystian Krzysztofiak, klasa 3 w kategorii Maluch – wyróżnienie - 76,25 pkt
Józef Woźniak, klasa 5b w kategorii Beniamin – wyróżnienie - 77,50 pkt
Brawo!!! Tak trzymać!!!
Konkursy w bibliotece szkolnej
W mijającym roku szkolnym zostały zorganizowane konkursy:
- Czytanie jest przygodą
- Dzień bibliotekarza.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy
,,Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”
12 czerwca uczniowie klas 4-8 wzięli udział w wycieczce do Krakowa, której głównym punktem programu było zwiedzenie multimedialnej wystawy ,,Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. Dzięki najnowszej technologii przenieśliśmy się do wnętrza watykańskiej Kaplicy, z bliska podziwiając słynne freski wykonane ręką geniusza renesansu Michała Anioła, uważane za jedno z najważniejszych dzieł w historii ludzkości. Obrazy wyświetlane na ścianach, suficie (na powierzchni 1600 m2) zapierały dech w piersiach, przeżywaliśmy ten „spektakl” wszystkimi zmysłami.
To nie był koniec wrażeń. Po zwiedzeniu wystawy udaliśmy się do kina na seans filmowy. „W głowie się nie mieści.cz.2” to mądry film z przesłaniem, animowana opowieść , będąca metaforą umysłu i procesów w nim zachodzących, pomagająca zrozumieć różne emocje. Później był jeszcze czas na MacDonalds i zakupy pamiątek.
15
Sakrament Bierzmowania młodzieży z klasy ósmej
8 czerwiec 2024 - Młodzież z klasy ósmej w dniu dzisiejszym przyjęła Sakrament Bierzmowania. Uroczystość miała miejsce w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Niedźwiedziu. Sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej udzieli ks. infułat Stanisław Olszówka.
4
XVII Zlot Szkół im. Władysław Orkana na „Orkanówce”
06.06.2024 r. odbył się XVII Zlot Szkół im. Władysław Orkana na „Orkanówce”. Organizatorem Zlotu była Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu. Jak co roku również nasza szkoła wzięła udział w wydarzeniu.
Młodzież uczestniczyła w konkursie plastycznym dotyczącym życia i twórczości Władysława Orkana. Każda szkoła zaprezentowała również, w jaki sposób promowała swojego patrona w ciągu mijającego roku. Ostatnią konkurencją zlotu była inscenizacja wybranego fragmentu dzieła pisarza. Grupa uczniów z kl. V-VI zaprezentowała nowelkę W. Orkana „Na zarobek”, zdobywając drugie miejsce. Inscenizację opracowała pani mgr Iwona Tarasek.
8
Turbacz zdobyty!
Turbacz zdobyty! - dla niektórych po raz pierwszy.
W poniedziałek 3 czerwca klasy szóste i czwarta wybrały się na pieszą wycieczkę na Turbacz.
Była to niesamowita wyprawa pełna wrażeń I przygód!
7
XIV Gminny Konkurs Ortograficzny
Dnia 5 czerwca 2024 roku w ZPO im. K. Smreczyńskiej w Koninie miał miejsce Gminny Konkurs Ortograficzny o Pióro Wójta Gminy Niedźwiedź. W konkursie wzięło udział 12 uczniów, reprezentantów wszystkiego czterech szkół z terenu naszej gminy. Uczniowie klas 4-8 mogli w praktyce sprawdzić swoje umiejętności z zakresu ortografii i interpunkcji. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali: Pani Joanna Duda - przewodnicząca jury, a także nauczyciele poloniści - opiekunowie uczniów. Rywalizacja była zacięta, a ortograficzne zmagania zakończyły się zwycięstwem Judyty Smaciarz z Niedźwiedzia. Uczeń naszej szkoły- Antoni Halama zajął miejsce drugie, mając wynik zaledwie o 0,25 pkt!!! niższy od wyniku zdobywczyni głównej nagrody - pięknego wiecznego pióra ufundowanego przez Pana Wójta Rafała Rusnaka.
Trzecie miejsce zajeła Martyna Domagala z SP Niedźwiedź.
Gratulacje uczestnikom złożyła pani Justyna Łabuz, która także w imieniu władz gminnych wręczyła wszystkim dyplomy i upominki .
Jeszcze raz gratulujemy laureatom! Słowa podziękowania za owocną i wieloletnią współpracę kierujemy do pani Joanny Dudy - autorki dyktanda konkursowego, Pana Wójta i nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu .
Już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję Gminnego Konkursu Ortograficznego o Pióro Wójta Gminy Niedźwiedź, do zobaczenia za rok!
Organizatorzy konkursu
ZPO w Koninie
3
Edukacja z wojskiem
We wtorek 3 czerwca 2024r. uczniowie klas VI wzięli udział w programie edukacyjno-obronnym Edukacja z wojskiem, którego celem było popularyzowanie wiedzy z obszaru zarządzania bezpieczeństwem, obrony cywilnej, cyberbezpieczeństwa, ratownictwa medycznego, systemu alarmowania, łączności oraz zachowań w sytuacjach kryzysowych. Zajęcia prowadziły żołnierki 114 batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej z Limanowej. Młodzież oprócz poznania niezbędnej wiedzy, aktywnie uczestniczyła w zajęciach praktycznych, na których wykonała barykady oraz udzielała pierwszej pomocy.
23
Wycieczka klas V i IV
22 maja uczniowie klas V i IV wzięli udział w wycieczce. Mieli okazję upamiętnić Katarzynę Smereczyńską- patronkę naszej szkoły. Wspólnie zapalili znicz pod jej pomnikiem w Pcimiu, czytając opowiadania Władysława Orkana oraz pogłębiając wiedzę na temat matki oddanej dzieciom.
Następnie obejrzeli spektakl pt.”Chłopcy z Placu Broni" na motywach powieści Ferenca Molnara w MOK w Myślenicach. W trakcie spektaklu młodzi widzowie niezwykle entuzjastycznie reagowali na wydarzenia sceniczne.
Była to udana wycieczka, uczniowie z uśmiechem na twarzy wrócili do domów.
26.05.2024 - Dzień Rodziny
Dnia 26 maja 2024 roku w Zespole Placówek Oświatowych im. K. Smreczyńskiej w Koninie miała miejsce wspaniała uroczystość- DZIEŃ RODZINY będący połączeniem trzech ważnych świąt: Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka. Ta plenerowa impreza weszła już na stałe do programu szkolnych uroczystości, przyczyniając się do budowania nowej tradycji w społeczności lokalnej. Organizatorzy przygotowali dla uczestników mnóstwo atrakcji i niespodzianek.
Święto zainaugurowała Pani Dyrektor Elżbieta Kurek, która serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych. ,,Witajcie w naszej bajce”- to hasło przyświecało tegorocznym obchodom Dnia Rodziny. I było naprawdę ,,bajkowo”! Część artystyczną rozpoczęli uczniowie. Swój talent na scenie zaprezentowały dzieci klas I-III SP. Całym sercem zaangażowane były w śpiew, taniec i recytację. Nie zabrakło ,,najpiękniejszych słów świata” : ,,mama”, ,,tata”, ,,rodzina”, ,,kocham” i ,,dziękuję”… Po raz kolejny niespodziankę sprawili nauczyciele, pracownicy, rodzice i emeryci, którzy przygotowali i brawurowo zagrali w zabawnej wersji bajki o Czerwonym Kapturku. Widzowie przenieśli się w krainę baśni i dobrego humoru. Aktorzy zachwycili publiczność. Wszyscy zebrali zasłużone brawa. Uwagę zwracały także bajkowe stroje, cudowne dekoracje, oprawa muzyczna przedstawienia, efekty specjalne i humorystyczne scenki, np. taniec łabędzi… Wszyscy chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć. Po przedstawieniu Pani Dyrektor ogłosiła wyniki konkursu plastycznego ,,Tu jest moje miejsce”, zorganizowanego przez Dyrekcję i Radę Rodziców ZPO w Koninie. Jego celem było promowanie wartości jaką jest nasza mała Ojczyzna – Konina..
Dopisali goście, dopisała również pogoda! Na zewnątrz czekały kolejne atrakcje: ściana wspinaczkowa, dmuchane kule Bumber Ball i zjeżdżalnie; stoiska, gdzie wolontariusze zajmowali się malowaniem twarzy, robieniem warkoczyków i tatuaży. Można było skorzystać z konnej przejażdżki bryczką. Plenerowy piknik oferował pyszności dla wszystkich: przysmaki z grilla, słodkie wypieki, gofry, lody, przekąski. Nad poczęstunkiem czuwała Rada Rodziców i wspaniałe mamy. Radosne świętowanie zakończono dyskoteką na sali gimnastycznej.
To był niezapomniany dzień, pełen wrażeń, uśmiechu i pozytywnej energii. Dziękujemy, że byliście z nami!!! Do zobaczenia za rok!
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę naszych sponsorów, zarówno firm, jak i osób indywidualnych oraz instytucji za wsparcie finansowe, rzeczowe i wykonane prace.
Firmy: Argi - Ursus Sklep z częściami do ciągników i maszyn rolniczych w Mszanie Dolnej Bistro-Gorce – Marzena Wsół w Niedźwiedziu, Firma Budowlana Burnos w Koninie, Firma Budowlana Marek Kowalski z Mszany Dolnej, Firma Handlowo-Usługowa Kurek Jan, Firma Transportowa Porębski w Koninie, Grupa Maspex – Tymbark, Pasieka u Piotra Woźniaka w Koninie, Piekarnictwo -Cukiernictwo S.C. J. B. Potaczek w Niedźwiedziu
Punkt Apteczny w Porębie Wielkiej Happy-Day Dekoracje Okolicznościowe Anna Domagała z Koniny, Restauracja Orkanova w Mszanie Dolnej, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Józef Lupa w Koninie, Ubezpieczenia Agnieszka i Tomasz Najda, Usługi Ogólnobudowlane Jerzy Palac w Koninie, Silla Bis w Niedźwiedziu;
Osoby indywidualne: Małgorzata Antosz, Katarzyna Burnos, Bernadeta Dziedzina, Urszula i Stanisław Dawczak, Marcin Dziedzina – Radny Powiatu Limanowskiego, Dariusz Fudro, Jolanta Halama, Bogusław Kurek, Elżbieta Kurek, Wojciech Lupa, Magdalena Palac, Zofia i Franciszek Palac, Gizela Stopa, Małgorzata Urbańska, Dorota Wielowska, Wojciech Wielowski, Magdalena Wojciarczyk, Elżbieta Woźniak, Lucyna i Jerzy Woźniak, Grzegorz Wójcik – Radny Powiatu Limanowskiego, Piotr Wsół;
Instytucje – Rada Sołecka Wsi Konina, Bank Spółdzielczy w Niedźwiedziu, Gmina Niedźwiedź, Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Niedźwiedziu.
Nie zapominamy również o pracownikach obsługi i nauczycielach naszego Zespołu, którzy swoją pracą i ofiarnością przyczynili się do świetności Dnia Rodziny. Dziękujemy!
43Dzięki pracy pana Wojciecha Wielowskiego przedstawienie można obejrzeć
Każdy inny - wszyscy równi
Przez cały rok szkolny 2023/2024 nasza placówka brała udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno-Społecznym Każdy inny - wszyscy równi (II edycja).
Celem projektu było:
- uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
- rozwijanie empatii i tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
- likwidowanie uprzedzeń na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
- przygotowanie do współuczestniczenia z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w życiu.
Uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych to m.in. uczniowie z niepełnosprawni intelektualnie w stopniu lekkim, niepełnosprawni intelektualnie w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (uczniowie z dysleksją, dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią), szczególnie uzdolnieni.
Podczas projektu nasi uczniowie wykonali 13 różnego rodzaju zadań, które przybliżały tematykę osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Była to świetna przygoda, którą mamy nadzieje powtórzymy w przyszłym roku!
5
Gminny Konkurs Chemiczno - Matematyczny Świat Matematyki i Chemii
Krystian Guziak zdobył I miejsce w Gminnym Konkursie Chemiczno - Matematycznym Świat Matematyki i Chemii. Konkurs odbył się 23. maja w ZPO w Podobinie. Gratulujemy sukcesu!!!
Podziękowania dla Pani Marii Guziak za zapewnienie transportu.
Samorząd w praktyce, czyli żywa lekcja WOS-u
W dniu 17 maja w ramach otwartej lekcji wos odbyło się spotkanie uczniów klasy ósmej z Panią Justyną Łabuz- sekretarzem Gminy Niedźwiedź i Panią Anną Stożek- emerytowaną nauczycielkę naszej szkoły, autorką biografii K. Smreczyńskiej i wielu publikacji, w tym dotyczących historii i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Panie zechciały poświęcić swój czas i w ciekawy sposób opowiedziały o pracy i podejmowanych przez gminę zadaniach. Słuchając dwugodzinnej prelekcji uczniowie mieli okazję poznać funkcjonowanie samorządu od podszewki, zadawali pytania na interesujące ich tematy, np. zasady finansowania, budżet gminy,inwestycje: zrealizowane i planowane, wyniki ostatnich wyborów samorządowych , promocja Gminy Niedźwiedź… Wizytę uważamy za niezwykle owocną. Uczniowie zyskali wiele cennych informacji przydatnych młodemu obywatelowi. Wiele radości sprawiły także niespodzianki przygotowane przez gości: upominki, materiały, foldery, gadżety związane z gminą Niedźwiedź. Bardzo dziękujemy Pani Justynie i Pani Ani za niezapomnianą lekcję. Jednocześnie przypominamy, że 27 maja obchodzimy Dzień
Samorządowca. Już dzisiaj składamy wszystkim samorządowcom najserdeczniejsze życzenia i dziękujemy za ich pracę na rzecz lokalnej społeczności.
Wycieczka do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej
W czwartek 9 maja uczniowie z klasy 2a i 2b pojechali na wycieczkę do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Po drodze podziwialiśmy piękne góry Tatry oraz Babią Górę. W muzeum uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Nie święci garnki lepią”, podczas których z gliny wykonali kubki, które były ich pamiątką z pobytu. Wspólnie z przewodnikiem zwiedzili skansen i mogli zobaczyć jak żyli dawni mieszkańcy ponad 100 lat temu.Dopisała nam słoneczna pogoda i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.