„Ludzie pracujący razem jako jedna grupa potrafią dokonać rzeczy, których osiągnięcie nie śniło się nikomu z osobna." Franklin Delano Roosevelt
Światowy Dzień Ziemi 2021r. – „Przywróć naszą Ziemię”
Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia, którego celem jest promowanie ekologicznych postaw oraz uświadamianie o problemach klimatycznych na Ziemi.
Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Zastanów się: czy możesz coś zrobić dla Ziemi? Czy Twój mały wkład ma znaczenie przy ogromie zniszczeń? Tak . Jeśli każdy z nas robiłby dla planety JEDNĄ małą rzecz dziennie, byłoby to odczuwalne na całej Ziemi np.: rezygnacja z butelek plastikowych czy z torebek foliowych.
Zapraszam Was do wzięcia udziału w zdalnym konkursie z okazji Światowego Dnia Ziemi.
Konkurs pt „Przywróć naszą Ziemię”
- W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie szkoły podstawowej (czyli klasy 1-8).
-Należy przedstawić w formie prezentacji multimedialnej swoje ekodziałania.
-W prezentacji zamieścić należy przede wszystkim wykonanie osobiście zdjęcia/filmy oraz opisy w jaki sposób w codziennym życiu można „przywrócić naszą Ziemię” czyli polepszyć stan środowiska (np.: jak ograniczać emisję dwutlenku węgla, zmniejszyć ilość odpadów czy zużycie wody w gospodarstwie domowym, itp.)
-Uczniowie wysyłają podpisaną prezentację (imię, nazwisko, klasa) emailem na adres malgorzata.ptaszek@konina.niedzwiedz.pl do 30.04.2021r.
-Najciekawsze prace zostaną opublikowane na stronie szkoły oraz fb, przewidziane są też słodkie nagrody!
Plakaty wykonane przez uczniów klasy V
ODDAJ GŁOS!!!!
Drodzy uczniowie i rodzice- klasy 1-3 SP biorą udział w konkursie ,,Owoce i warzywa dają moc", żebyśmy mogli przejść do kolejnego etapu konkursu musimy uzyskać 100 głosów. Codziennie możemy oddać po jednym głosie.
Instrukcja co trzeba zrobić:
- Kliknij na link: https://dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl/konkurs/zaglosuj-na-prace/?praca=120&fbclid=IwAR1pTLAVXht2Vy9qjmovslP7u6ND6aOwlrLVqRjtGlLdcMAcL3TdOu9642Y
- Znajdź zgłoszenie -wpisujemy- ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH- NIEDŹWIEDŹ
- Po prawej stronie- KLIKAMY-ODDAJ GŁOS
Przy głosowaniu konieczne jest podanie maila i zatwierdzenie głosu na swojej skrzynce mailowej!
KOCHANI LICZYMY NA WASZE WSPARCIE I DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKIE ODDANE DLA NAS GŁOSY.
Głosujemy do 14 maja 2021r.
AKCJA ŻONKILE 2021- ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ
W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy bierze udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Dzięki temu włączymy się w obchody 78 rocznicy tego wydarzenia, choć ze względu na trwającą pandemię i obostrzenia z nią związane zrobimy to głównie wirtualnie. Na lekcjach historii udostępnione zostaną uczniom materiały edukacyjne ( opowiadania, słuchowiska, filmiki) dotyczące powstania w getcie warszawskim, przygotowane odrębnie dla każdej grupy wiekowej przez organizatora akcji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
KARTKA Z KALENDARZA – 19 KWIETNIA 1943 ROK
19 kwietnia przypada 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. W 1940 roku prawie pół miliona Żydów z Warszawy i okolic zamknięto w otoczonym murem getcie. Tam umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i egzekucji. Dwa lata później Niemcy rozpoczęli akcję likwidacyjną. Dwa tysiące żołnierzy wkroczyło do getta. Nie spodziewali się, że napotkają opór ze strony kilkuset młodych ludzi, którzy stanęli do walki o … godną śmierć, bo o zwycięstwie nie mogło być mowy… Walki trwały miesiąc, ale bohaterstwo i odwaga uczestników powstania podziwiane są do dziś. Organizatorzy akcji w tym roku nie tylko chcą upamiętnić wybuch powstania , lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku. Od lat żonkil jest symbolem tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach.
UDZIAŁ W AKCJI
By wziąć udział w akcji, nie musicie wychodzić z domu !!! Wystarczy, że pobierzecie szablon żonkila ze strony https://polin.pl/system/files/attachments/szablon%20PL.pdf wydrukujecie go i złożycie wg instrukcji https://www.youtube.com/watch?v=8R9QbajMHks
Możecie zaangażować się w akcję poprzez dodanie nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku.
Możecie również podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, którą organizatorzy opublikują 19 kwietnia na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter. Pamiętajcie o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile.
Zachęcamy do zrobienia sobie zdjęcia z własnoręcznie wykonanym żonkilem i przesłania go na Facebooka naszej szkoły.
„DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU: DZIAŁAJMY RAZEM!”
W roku szkolnym 2020/2021 Zespół Placówek Oświatowych im. Katarzyny Smreczyńskiej w Koninie przystąpił do ogólnopolskiego programu DBI pod hasłem: „DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU: DZIAŁAJMY RAZEM!”
W miesiącu lutym i marcu podjęliśmy następujące działania w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.
Oto one:
- przeprowadzano w klasach 4-7 na informatyce lekcje na temat DBI 2021;
- zaproponowano udział uczniom i rodzicom w obejrzeniu prezentacji i wysłuchaniu słuchowiska Sieciaki - misja bezpieczny Internet.
https://liblink.pl/KWsrJvFWVa oraz udział w Konferencji online z okazji tego dnia; - udział uczniów w zajęciach online - "BEZPIECZNI W SIECI". – KinoSzkoła;
- umieszczono informacje na szkolnej stronie internetowej: http://konina.niedzwiedz.pl/pl/00217,aktualnosci i .facebooku szkoły https://www.facebook.com/szkolakonina;
- wykonano prace promujące DBI:
Klasa 4a i 4b – praca plastyczna - Plakat promujący DBI;
klasa 5 – Prezentacja multimedialna – Netykieta w Internecie;
klasa 6 – Kodeks z zasadami prawidłowego zachowania w Internecie;
klasa 7b – Plakat DBI. Prezentacja – Bezpieczeństwo w Internecie;
kasa 7a – Plakat DBI. Gazetka szkolna DBI 2021;
- zaproponowano materiały do wykorzystania:
https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html
https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/kursy-e-learning.html
https://www.saferinternet.pl/kampanie-spoleczne.html
https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne.html;
Myślę, że podjęte inicjatywy związane z DBI w naszej placówce z pewnością przyczyniły się do zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników Internetu. Uważam, że poznane wiadomości uczniowie zastosują w życiu codziennym i dzięki temu unikną wielu niebezpieczeństw, które czyhają na nich w Internecie.
Zaświadczenia:
zaswiadczenie_dbi_20213528_2021_(3)_(1).pdf
zaswiadczenie_dbi_20213528_2021_(2)_(1).pdf
Koordynator DBI
Joanna Cichańska
Nowa wystawa do pobrania: „Tatrzańska niepodległa”
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do poznawania nowej cyfrowej wystawy planszowej: „Tatrzańska niepodległa”! Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Tatrzańskim i opowiada o znaczeniu gór w rozwoju kultury, sportu i turystyki w II Rzeczypospolitej. Pliki dostępne są w zakładce O niepodległej.
Ankieta - oferta Limanowskiego Domu Kultury
Dzień dobry,
zapraszamy do wypełniania ankiet dotyczących działalności Limanowskiego Domu Kultury. Jako największa instytucja kultury w powiecie, chcemy jak najlepiej dostosować naszą ofertę do Państwa oczekiwań, dlatego stworzyliśmy dwie krótkie ankiety, które umożliwią nam zebranie opinii na temat oferty/funkcjonowania Limanowskiego Domu Kultury.
Limanowski Dom Kultury od 45 lat realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania kultury, edukacji kulturalnej, wychowania, rozwoju i promocji amatorskiego ruchu artystycznego. Głównym celem działalności naszej jednostki jest umożliwienie społeczeństwu uczestnictwa w szeroko rozumianej kulturze. Chęć poznania opinii na temat oczekiwań mieszkańców naszego miasta i powiatu wynika również z rozpoczęcia działań w nowo wyremontowanym budynku, który stwarza zupełnie nowe możliwości upowszechniania kultury, a także z próby odnalezienia się w sytuacji pandemicznej.
Do Państwa dyspozycji oddajemy dwie ankiety: jedną skierowaną do rodziców, w celu poznania preferencji co do udziału ich dzieci w warsztatach i wydarzeniach organizowanych w LDK oraz drugą, skierowaną do wszystkich chętnych.
Pytania w kwestionariuszu mają charakter pytań zamkniętych i otwartych. Prosimy o wybór odpowiedzi lub krótkie wypowiedzi pisemne.
Ankieta ma charakter anonimowy.
Ankiety znajdą Państwo pod linkiem:
https://www.ldk.limanowa.pl/ankieta?preview_token=1e1eca89205b6f5a456d16d673d51b97
Serdecznie zapraszamy do jej wypełnienia!
Święto Chrztu Polski
Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego2019 r. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.
Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości.
Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero po raz trzeci, dlatego nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA (WORLD HEALTH DAY) 2021
Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization - WHO). Obchodzony jest co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania tejże organizacji, co miało miejsce w 1948 r. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie zdrowia publicznego.
Głównym przesłaniem tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej
na największe zagrożenia dla zdrowia publicznego oraz pojawiające się nowe problemy zdrowotne społeczeństw na całym świecie. Każdego roku motyw przewodni poświęcony jest innej tematyce.Hasłem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia 2021 jest:
"Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich"
To wezwanie Światowej Organizacji Zdrowia do działania w Światowy Dzień Zdrowia oraz w całorocznej kampanii, którą WHO rozpoczyna, aby uczcić ten dzień.
Tegoroczne obchody zwracają uwagę na nierówny dostęp do opieki zdrowotnej – co zwłaszcza pokazała pandemia COVID-19. Uderzyła ona we wszystkie kraje, ale jej wpływ był najsilniejszy na te społeczności, które mają mniejszy dostęp do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej i są bardziej wrażliwe na negatywne konsekwencje. Pandemia podcięła niedawne zyski zdrowotne, popchnęła więcej ludzi w ubóstwo, a także zwiększyła nierówności.
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że na całym świecie niektóre grupy społeczne walczą o związanie końca z końcem przy niewielkich dochodach dziennych, żyją w gorszych warunkach mieszkaniowych, mają mniejsze możliwości kształcenia się i zatrudnienia, doświadczają większej nierówności płci oraz mają ograniczony dostęp (lub nie mają go wcale) do bezpiecznego środowiska i żywności, czystej wody i powietrza. Taka sytuacja prowadzi
do niepotrzebnego cierpienia, wielu chorób i przedwczesnej śmierci. Szkodzi też całym społeczeństwom i gospodarkom.Światowa Organizacja Zdrowia wieści, że niesprawiedliwej sytuacji zdrowotnej na świecie można zapobiec. W ramach tej całorocznej globalnej kampanii - mającej na celu zbliżenie ludzi do budowania sprawiedliwszego i zdrowszego świata - wzywa liderów do monitorowania
i podjęcia działań w celu wyeliminowania nierówności zdrowotnych oraz do zapewnienia
w ich społecznościach warunków życia i pracy sprzyjających zdrowiu, a także wysokiej jakości usług zdrowotnych adekwatnych do potrzeb.Kampania podkreśla konstytucyjną zasadę WHO, zgodnie z którą „korzystanie z najwyższego osiągalnego poziomu zdrowia jest jednym z podstawowych praw każdej istoty ludzkiej,
bez względu na rasę, religię, przekonania polityczne, warunki ekonomiczne czy społeczne”. Nierówności w zdrowiu są nie tylko niesprawiedliwe, ale także zagrażają dotychczasowym postępom i mogą raczej poszerzać niż zmniejszać luki kapitałowe.Informacje na temat Światowego Dnia Zdrowia 2021 znajdują się na stronie: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2021
Nauczanie zdalne dla przedszkola od 29 marca do 11 kwietnia.
Od 29 marca do 11 kwietnia ograniczone będzie stacjonarne funkcjonowanie przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Ograniczenie to będzie polegało na prowadzeniu zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Rozporzadzenie_z_dnia_26_marca_2021_r..pdf
Ze względów organizacyjnych, w trosce o właściwy przebieg procesu edukacyjnego dzieci, forma przekazywania proponowanych przez nas zajęć dydaktycznych od 6 kwietnia 2021r (wtorek) ulegnie zmianie. Zajęcia dydaktyczne będą prowadzone w następującej formie: nauczyciel będzie nagrywał filmiki z zaproponowanymi zajęciami, zabawami i pracami plastycznymi i przesyłał na komunikator Messenger. Każdy rodzic w dogodnym dla siebie czasie będzie mógł odtworzyć nagranie. Odesłanie zdjęć z przedstawionymi pracami dzieci będzie równoznaczne z obecnością dziecka na zajęciach.
Panie z przedszkola są do Państwa dyspozycji codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 13.00 pod numerami telefonów przesłanych we wcześniejszych wiadomościach. W razie pytań i wątpliwości zawsze służą pomocą.
Finał Powiatowego Konkursu na Ozdobę Wielkanocną
26 marca rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs na Ozdobę Wielkanocną. Oceniając prace Komisja konkursowa wzięła pod uwagę zgodność z tematem, pomysłowość, oryginalność oraz staranność i estetykę wykonania, jak również wykorzystanie materiałów regionalnych.
W konkursie wzięły udział również osoby z naszej miejscowości. Tak pomyślnie się złożyło, ze laureatem I miejsca jest Anna Antosz – uczennica klasy 6a.
Wyróżnienia otrzymali jeszcze Wiktor Antosz z klasy 8a oraz Pani Monika Woźniak.
W konkursie wzięli jeszcze udział Stanisław Zapała kl 7b, Kacper Rapciak kl 7a, Zofia Domagała kl 3a oraz Panie Lucyna Krzysztofiak i Małgorzata Antosz.
Wszystkim ambasadorom naszej zagórzańskiej kultury serdecznie gratulujemy !!!
Zapraszamy do obejrzenia prac konkursowych pochodzących z naszej miejscowości.
2
Podziękowanie dla Pana Franciszka Palaca i pracowników firmy FRANDREW
„Człowiek jest wielki nie przez to,
co posiada, lecz przez to,
czym dzieli się z innymi”
Jan Paweł IIPodziękowanie
dla Pana Franciszka Palaca
i pracowników firmy FRANDREWza
wspaniałą i owocną współpracę,
w szczególności za poświęcony czas,
fachową pomoc i nieodpłatne prace remontowe
na rzecz ZPO w KoninieZ wyrazami szacunku
Dyrekcja, Nauczyciele,
Uczniowie i Wychowankowie
ZPO w KoninieKonina, 2021
Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na pisankę wielkanocną
Przedszkole
Szczególne wyróżnienia otrzymują: Wiktoria Kurek, Wojciech Pająk, Agata Kurek i Filip MisiuraKlasy I-III
I miejsce – Anna Woźniak, Zofia Domagała, Stanisław Domagała, Julia Domagała, Mateusz Palac, Sabina NiedźwiedzkaII miejsce – Julia Halama, Wiktoria Piwowarska, Jakub Krzysztofiak, Karol Szeliga, Kinga Fudro, Nikola Zapała
III miejsce – Marta Napora, Joanna Natanek, Sebastian Burczak, Karolina Pająk, Filip Lupa, Karolina Kurek, Tomasz Węglarz, Jakub Kurek, Martyna Hanula, Milena Wojciarczyk
Klasy IV-VIII
I miejsce – Eryk Zapała, Bartłomiej Woźniak, Joanna Woźniak, Wiktoria Lupa, Tomasz Rapciak, Kacper Rapciak, Stanisław Zapała, Emilia Majerczyk, Wiktoria TomalaII miejsce – Barbara Niedźwiedzka, Magdalena Fudro, Wiktoria Kowalczyk, Tobiasz Hanula
III miejsce – Łukasz Kurek, Szymon Napora, Maja Misiura
Wszystkim uczestnikom gratulujemy.
Prace zgłoszone do konkursu są piękne, komisja miała wielki problem z przyznawaniem poszczególnych miejsc. Jeszcze raz gratulujemy uczestnikom pomysłowości, staranności i kreatywności przy wykonywaniu prac!
Po odbiór dyplomów i nagród zapraszamy do sekretariatu ZPO w Koninie - 7:30 -15:30
39
Nauczanie zdalne dla wszystkich klas do 11 kwietnia.
Do 11 kwietnia 2021 r. wszystkie klasy przechodzą na nauczanie zdalne.
W szkole mogą odbywać się zajęcia z uczniami w formie konsultacji dla klas ósmych, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, zajęć logopedycznych, rewalidacji indywidualnej oraz zindywidualizowanej ścieżki kształcenia. Zajęcia zdalne w klasach I-III odbywać się będą według dotychczasowego planu zajęć w formie zajęć online. E. Kurek