Innowacje Pedagogiczne
KRAINA ZMYSŁÓW
Program Kraina Zmysłów „Sensorycznie się rozwijam bo skaczę, biegam, badam i dotykam”
jest skierowany do wszystkich grup wiekowych przedszkolnych. Pozwala na stymulowanie wszechstronnego rozwoju dzieci poprzez dostarczanie dzieciom różnorodnych bodźców wspomagających integrację sensoryczną
z wykorzystaniem konstruktywnej zabawy.„Sensorycznie się rozwijam bo skaczę, biegam, badam i dotykam” został stworzony w oparciu
o Podstawę Programową Przedszkola.
W szczególności uwzględniając realizację głównego celu jakim jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka oraz zadania przedszkola jakim jest: wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych. Programem objęte są dzieci ze wszystkich grup wiekowych- przedszkola. Głównym celem wdrożenia Krainy Zmysłów „Sensorycznie się rozwijam bo skaczę, biegam, badam i dotykam” jest wsparcie rozwoju dzieci angażując ich zmysły poprzez stwarzanie wielu sytuacji w formie konstruktywnej zabawy; niezbędnych do stymulacji bazowych systemów sensorycznych, do których zaliczyć można zmysł: dotyku, przedsionka i propriocepcji ale również pozostałych zmysłów t.j wzrok, słuch, smak i węch. Dostarczając dzieciom zróżnicowanych bodźców sensorycznych wspierać będziemy ich rozwój pod kątem prawidłowej integracji sensorycznej.
Innowacja „Z EDUMUZ w logopedię” - Projekt edukacyjny
Pracując z dziećmi często zastanawiamy się jak przeprowadzić zajęcia aby dzieci były zainteresowane, zwłaszcza dzieci z zaburzonym rozwojem mowy. Zajęcia logopedyczne lub profilaktyki logopedycznej prowadzone w edukacji przedszkolnej są dla dzieci o wiele atrakcyjniejsze jeśli wspomagane są muzyką . Dziecko czuje się wtedy swobodnie , bawi się, nie zwraca uwagi na to że może być w jakiś sposób oceniane. W repertuarze piosenek pani Marii Zofii Tomaszewskiej jest wiele takich , które my, jako logopedki, wykorzystujemy w naszej pracy, gdyż idealnie nadają się do zajęć logopedycznych lub profilaktyki logopedycznej. Niniejsza innowacja ma być zachętą do przeprowadzania profilaktycznych zajęć logopedycznych wspomaganych muzyką. Piosenki i zabawy proponowane przez panią Marię są proste, łatwe do zapamiętania, przez co dzieci bardzo chętnie się ich uczą, a my logopedzi mamy możliwość korekty niektórych zaburzeń w sposób niezauważalny dla dzieci.W innowacji biorą udział dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Każde zajęcia rytmiczne zawierają w sobie różne rodzaje aktywności, a treści kształcenia przeplatają się ze sobą i się na siebie nakładają. Stałe elementy wprowadzające to: marsz, trucht w rytm muzyki, zmiana systemu ruchów związana ze zmianą dynamiki utworu, reagowanie na konkretną linię melodyczną, zabawa rytmiczna związana z tematem zajęć. W następnej kolejności ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne oraz rozśpiewanie i nauka lub utrwalenie poznanej piosenki. Na koniec każdych zajęć następuje relaksacja w różnej formie.
Nagłówek
Innowacja ,,Sensorycznie przez cztery pory roku”
Zabawy sensoryczno-manipulacyjne zaspokoją potrzebę działania i są jednocześnie przyjemnością. Wykorzystują możliwości jakie dają zabawy manipulacyjne i konstrukcyjne. Dzięki czemu mogą rozwijać swoje umiejętności motoryczne, intelektualne, językowe, społeczne i emocjonalne. Doświadczają możliwości tworzenia w trakcie zabaw konstrukcyjnych, sensoplastycznych. W trakcie takich zabaw pobudzają wyobraźnię, rozbudzają kreatywność, wyzwalają pomysłowość, doskonaląc jednocześnie skupienie uwagi, obserwację, sprawność manualną i spostrzegawczość wzrokowo-ruchową. Mają możliwość wielozmysłowego doświadczania rzeczywistości i rozwoju prawidłowej integracji sensorycznej. Pozwala, to dziecku reagować w sposób adekwatny do sytuacji, sprawia, że dla dziecka świat staje się ciekawy, przyciąga je, a nie odpycha i przeraża.
Nagłówek
Innowacja „Kalendarz dni nietypowych”
Każdy dzień przynosi powód, by uczynić go atrakcyjnym i twórczym. Kalendarz obfituje bowiem w wiele okazji do świętowania. I nie chodzi tu tylko o dni powszechnie znane jak np. Dzień Chłopaka, Dzień Dziecka czy święta z choinką w tle, ile raczej o tzw. dni nietypowe. Ich nazwy mogą zaskakiwać, wywoływać uśmiech i zaciekawienie, dlatego są rewelacyjnym pomysłem na pracę z przedszkolakami w każdym wieku. Bo któż nie chciałby świętować np. Dnia Czekolady? Innowacja pedagogiczna „Kalendarz dni nietypowych” pozwoli na uatrakcyjnienie pracy z dziećmi a także sprzyjać będzie wszechstronnemu rozwojowi przedszkolaków. Nietypowe święta bardzo często są impulsem do zwrócenia uwagi na sprawy ważne, powodując, że nie przechodzimy obok nich obojętnie. Wprowadzenie do przedszkola obchodów świąt nietypowych pozwala na uatrakcyjnienie pracy z dziećmi jak również sprzyja wszechstronnemu rozwojowi przedszkolaków oraz pozwala twórczo i kreatywnie działać.