• Prawa dziecka

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.

Marcin Brykczyński

O prawach dziecka

Niech się wreszcie każdy dowie
          I rozpowie w świecie całym,
          Że dziecko to także człowiek,
          Tyle, że jeszcze mały.
          Dlatego ludzie uczeni,
          Którym za to należą się brawa,
          Chcąc wielu dzieci los odmienić,
          Stworzyli dla Was mądre prawa.
          Więc je na co dzień i od święta
          Spróbujcie dobrze zapamiętać:

Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
          A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
          I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
          I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
          Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
          Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
          A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

Tak się tu w wiersze poukładały
          Prawa dla dzieci na całym świecie,
          Byście w potrzebie z nich korzystały
          Najlepiej, jak umiecie.

Każde dziecko ma takie same prawa.

- Podstawowym prawem każdego dziecka jest prawo do życia, które jest niezbywalne.

- Dziecko ma prawo do swobody myśli, wyznania, sumienia, wypowiedzi, zrzeszania sie.

- Dziecko niepełnosprawne psychicznie lub fizycznie musi mieć zapewnione warunki umożliwiające pełnie normalnego życia czyli poszanowanie godności, umożliwienie uzyskania niezależności oraz ułatwienie aktywnego udziału życiu społeczeństwa.

- Państwo ma obowiązek zapewnienie jak najlepszej opieki zdrowotnej w zakresie leczenia chorób oraz rehabilitacji zdrowotnej.

- Jednym z podstawowych praw dziecka jest prawo do nauki.

- Dziecko podobnie jak i dorośli ma prawo do wypoczynku, czasu wolnego, zabawy.

- Dziecko nie może wykonywać pracy, która kolidowałaby z jego nauką , byłaby szkodliwa dla jego zdrowia, rozwoju fizycznego, umysłowego, duchowego, moralnego, społecznego.

- Państwo ma obowiązek zapobiegania wyzyskowi ekonomicznemu, seksualnemu dziecka.

logo_dtz.png

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka to bezpłatna, działająca całodobowo telefoniczna linia interwencyjna dla dzieci i młodzieży. Specyfiką Dziecięcego Telefonu Zaufania jest jego dwoisty charakter z jednej strony jest to telefon zaufania, z drugiej pełni on również rolę telefonu interwencyjnego.

Psycholodzy, pedagodzy, prawnicy udzielają niezbędnego wsparcia wszystkim dzwoniącym dzieciom. Pod numer interwencyjny osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich.

Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Każdy, kto zadzwoni po godzinie 20.00 lub w dni wolne od pracy może przedstawić swój problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.